Proč moje kočka nepije z misky?

Všimli jste si, že miska na vodu vaší kočky není nikdy prázdná, na rozdíl od vody ve vašem květináči? Mysleli jste si, že vaše kočka nikdy nemá žízeň, ale jakmile pustíte vodu z kohoutku, vaše kočka ji spěchá vypít? Je to normální, kočkovité šelmy nejsou velké milovnice, a to z několika důvodů.

1. Kontaminuje jídlo

Kočka může být domestikovaná velmi dlouho, ale neztratila své lovecký instinkt. Ve skutečnosti kočky ve volné přírodě nepily vodu, která by byla v bezprostřední blízkosti kořisti, kterou právě zabili, abyvyhnout se jakémukoli riziku kontaminace.

Uplatňují proto stejný princip u svých misek na vodu a jídlo. Zkuste kočce umístit misku s vodou další pokoj a sledujte výsledek!

2. Je špatně umístěná

Místo, kde je umístěna kočičí miska, je třeba pečlivě prostudovat. Kočka je totiž zvíře podezřelé povahy, které potřebuje předem předvídat jakýkoli druh nebezpečí.

Pokud je tedy její miska umístěna čelem ke zdi, kočka se bude muset otočit zády, aby se napila, a už nebude mít kontrolu nad událostmi, pokud by někdy musela náhle uprchnout.

3. Voda není čerstvá

Stejně jako lidé i kočky dávají přednost pití studené vody. Pokud se voda v misce vaší kočky alespoň nevymění 2x denně, je normální, že se jí ta druhá straní. Stojatá voda jich navíc může obsahovat mnoho bakterie.

kočka pije
Kredity: dinachi / iStock

Pokud máte tendenci zapomínat kočce vyměnit vodu, můžete investovat do vodní fontány. Bude tak mít pocit, že se voda neustále obnovuje, což ho jistě povzbudí k pití.

4. Miska není vhodná

Kočky nenávidí pití z nádoby, kde se jejich vousky dotýkají okrajů. Vybírejte tedy i vhodné misky čichově příjemné materiály jako je hliník nebo keramika (plast vydává zápach, který kočkovité šelmy neocení).

5. Kočka se hydratuje jídlem

Na rozdíl od psů, kočky nepotřebují pít hodně vody, pokud mají a většinou mokré jídlo (paštiky, krabičky atd.). Ve skutečnosti se kočky v přírodě hydratují díky vodě obsažené v kořisti, kterou jedí.

6. Kočka nevidí vodu, ale slyší ji

Voda zmrzlá v nádobě není pro kočku snadno vnímatelná, což upřednostňuje její sluch před zrakem. Pokud voda teče z kohoutku, může snadněji lokalizovat a bude z něj pít ochotněji.

Jak určit pohlaví kotěte?

Proč kočky tolik milují kartonové krabice?