Proč kočky každý den tolik spí?

Kočky spí asi 15 až 18 hodin denně, což jsou dvě třetiny jejich života. Jinými slovy, spánek je pro naše kočičí kamarády nezbytný. Nejstarší a nejmladší mohou dokonce spát až 20 hodin denně, to je řečeno! A pokud vás váš milovaný furball v noci budí, není to ze zlomyslnosti, ale proto, že zdědil noční způsob života po svých divokých předcích, kteří přes den spali a v noci vycházeli na lov. To vysvětluje zejména skutečnost, že kočky jsou schopny vidět ve tmě i za bílého dne. Proč ale potřebují tolik spánku?

1. Šetřit jejich energii

Je to za účelem aby šetřili jejich energii že kočky tolik spí. To jim skutečně umožňuje, aby se zbytečně nevyčerpali. Zejména proto, že divoký život není snadné: musíte lovit každý den nakrmit sebe a svá mláďata, ale také být neustále ve střehu. Příroda skrývá mnoho nebezpečí a vy musíte být v dobré kondici, abyste doufali, že je přežijete!

A i když domácí kočky nepotřebují shánět potravu, zachovaly si tuto schopnost přes den spát a v noci se budit. Ve skutečnosti je to a genetické chování že zdědili způsob života od svých divokých předků. Navíc skutečnost, že hodně spíme, a tedy šetříme vynaloženou energii, umožňuje našim kočičím kamarádům stárnout méně rychle, a tudíž žít déle.

Kočky také nespí tvrdě. Opravdu, pozor na sebemenší hluk, často spí jen s jedním okem otevřeným. Jejich oči jsou obecně pootevřené. Potřebují proto hodně spánku, aby se plně zotavili.

2. K udržení tepla

Pokud kočky hodně spí, je to také v pořádku udržet co nejvíce tělesného tepla. Nemají totiž schopnost se zahřát tak dobře jako my a v chladném počasí obzvlášť, spánek je jediný způsob, jak zůstat v teple. K tomu si kočkovité šelmy lehnou tak, že si ocas omotají kolem těla.

spící kotě
Kredity: jarmoluk/Pixabay

3. Uspokojit nudu

Kočky jsou zvířata, která musí být neustále stimulovánfyzicky, ale i intelektuálně. Pokud tedy tráví celý den sami a čekají, až se jejich člověk vrátí z práce, je normální, že spí, aby zaplnili nudu. To je také důvod, proč mnoho kočkovitých šelem budí své lidi uprostřed noci: přes den se neunavily, a proto se potřeba utratit. Pokud má vaše kočka tendenci vás v noci budit, měli byste se jí snažit věnovat intenzivnější čas na hraní večer, než půjdete spát.

Stejně tak, když venku prší nebo je chladno, mají kočky mají tendenci více spát.

Také se vám bude líbit:

Proč mě moje kočka v noci budí?

Proč si moje kočka omotává ocas kolem tlapek?

5 důvodů, proč s vámi vaše kočka spí

Mohou kočky jíst tuňáka?

5 věcí, které nutně potřebujete vědět o této kočce se zahnutýma ušima