Může moje kočka pít mléko?

V kolektivní představě je mléko OBLÍBENÝM nápojem koček. Všichni máme na mysli obrázky z filmů nebo karikatur hladové kočky, která spokojeně chlastá malé doušky mléka. Ale ve skutečnosti se tento nápoj pro naše malé kočky opravdu nedoporučuje…

Mléko může být pro kočku obtížně stravitelné

Jako všichni savci se kočky v mládí živí mlékem své matky. Ale jednou odstavená, ve věku let 2 měsícetato potravina již nemá místo v jejich každodenním jídelníčku.

Opravdu, nejen ztrácejí schopnost ji strávit protože to už nepotřebují, ale navíc to mléko může způsobit zažívací potíže u některých koček, jako je průjem nebo zvracení. Jiní mohou být dokonce alergičtí na laktózu, takže se objeví zarudnutí a svědění.

Pokud váš kocourek netrpí intolerancí laktózy a miluje mléko, nedoporučuje se mu ho dávat Maximálně 40 ml denně. Ale hlavně nezapomeňte vždy poblíž nechat misku s čerstvou vodou!

Pití mléka může vést k nadváze

Mléko s vysokým obsahem kalorií, pokud je konzumováno ve vysokých dávkách, může u koček vést k nárůstu hmotnosti. Pokud je vaše kočka závislá na mléce, určitě ano zřeďte svou denní dávku ve vodě.

A především nešetřete natělesné cvičení pokud nechcete, aby vaše kočka příliš ztloustla, protože mléko je považováno za sladkost.

obézní kočka
Kredity: iStock

Koťata by neměla být krmena kravským mlékem

Zvláště kravské mléko bohaté na laktózu, ale nesplňuje potřeby kotěte. Ve skutečnosti pouze kočička mléko obsahuje esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny pro kotě. Nedoporučují se ani kozí nebo ovčí mléka.

Pokud tedy najdete jedno nebo více osiřelých koťat, kupujte komerčně pouze kočičí mléko.

A mléčné výrobky?

The sýr a jogurt (kysané mléčné výrobky) obsahují méně laktózy než mléko a proto je kočka snadněji asimiluje. Kočka, která má pouze intoleranci laktózy, je bude moci jíst několikrát týdně, zatímco kočka s alergií na laktózu tyto potraviny nesnese.

Pozor, sýr je stejně jako mléko velmi kalorický. Je proto vhodné jej nezneužívat, abyste se vyhnuli problémům s obezitou.

Zdroj

Také se vám bude líbit:

5 tipů, jak povzbudit vaši kočku k jídlu

Jaké jídlo pro mé kotě?

Mohou kočky jíst tuňáka?

Adopce psa nebo kočky?

Proč kočky nemohou jíst krmivo pro psy?