Co když únava vousů ničí jídlo vaší kočky?

Je vaše kočka nervózní, když se blíží jídlo? Pokládá své jídlo před jídlem obvykle na podlahu? Nebo se dokonce co nejvíce vyhýbat jídlu a/nebo pití? Může být obětí únavy z kníru!

Únava kníru: skutečná nemoc?

Víte, kníry, také nazývané vibruje, jsou pro naše kočičí kamarády naprosto nezbytné. V první řadě jim to umožňují lokalizovat se v prostoru, zejména v noci. A z dobrého důvodu mohou detekovat pohyb ve vzduchu a tím určit velikost a tvar blízkých překážek, což umožňuje kočkám snadno se pohybovat v jakémkoli typu prostoru, zvláště omezené. Pomáhají jim k tomu vousy změřte šířku průchodů.

Ale vousky koček jsou také jejich nezbytný pro lov, a tedy krmit. Ve skutečnosti je to díky nim, že mohou na dálku detekovat obrysy jejich kořisticož jim umožňuje zabít je tím nejefektivnějším možným způsobem.

Pokud jsou vousy kočkovitých šelem tak účinné, je to proto, že každá z nich má a smyslový orgán na jejich konci, který vysílá zprávy do mozku a nervového systému koček. Tento orgán je ve skutečnosti zodpovědný za přenos mnoha informace o životním prostředí která kočkovité šelmy obklopuje.

chatové kníry
Kredity: DiogoAlexandre/Pixabay

Vousy jsou tedy fyzicky hypersenzitivní a nejméně informační příplatek může být pro zvíře komplikované. Tomu se říká únava kníru. K této únavě dochází zejména tehdy, když je k tomu kočka nucena třít si kníry o okraje své misky s vodou nebo jídlem, například aby mohl pít nebo jíst.

To může vést k a velmi nepříjemný pocitdokonce i značné nepohodlí, generující hodně stres. Únava vousů tedy není to, co by se dalo nazvat nemocí, ale spíše nemocí úzkost způsobené tím opakovaný kontakt s vousy proti povrchům.

Známky únavy kníru

Velmi často, problémy s jídlem které kočky zažívají, jsou způsobeny únavou vousů. Ale protože tato porucha není příliš známá, majitelé si obecně myslí, že jejich kočka je prostě náladový, dokonce trochu šílený. Pokud však vaše kočka v době jídla vykazuje jedno nebo více z následujících chování, může být příčinou únava vousů:

  • Tlapkami vyklepává potravu z misky na podlahu, než ji sní. Stejně tak s vodou.
  • Jemně bere jídlo ze své misky a pokládá ho na podlahu, aby se najedl.
  • Odmítá jíst, pokud miska není plná až po okraj.
  • Kočka nechává jídlo ve své misce, ale vždy se zdá, že má hlad.
  • Jí jen to, co je uprostřed misky.
  • Když jí, dává jídlo všude kolem své misky.
  • Kočka před jídlem váhá: stojí nehybně u své misky nebo kolem ní několikrát prochází. Skoro se zdá, že se k tomu bojí přiblížit.
  • Při jídle je agresivní k ostatním domácím zvířatům.

Jak předejít únavě vousů u koček?

Aby se vaše kočka nestala obětí únava vousůje to jednoduché: stačí vyměnit jejich hluboké, úzké misky na vodu a jídlo za misky nebo misky na jídlo široký a mělký (typ ploché desky). Vaše chlupatá koule tak nebude nucena při krmení otírat vousy o okraje, čímž se vyhnete zbytečnému stresu.

kočka jí granule
Kredity: iStock

Dále preferujte nerezové misky. U těch druhých je skutečně méně pravděpodobné, že se budou ukrývat bakterie než plastové misky. Také kočky obecně nesnáší vůně plastua někteří tam dokonce jsou alergický.

Dokonce i po výměně misky vaší kočky se kočka při jídle zdá nepohodlná a odmítá jíst? V tomto případě je na místě návštěva veterináře.

Také se vám bude líbit:

5 tipů, jak přimět vaši kočku pít

5 tipů, jak povzbudit vaši kočku k jídlu

Moje kočka už nejí: příčiny a řešení

5 důvodů, proč adoptovat kočku, když máte dítě

Podle vědců by vás vaše kočka mohla zabít