5 věcí, které byste měli vědět o této zakřivené kočce

Bratranec z Chartreux a Evropan, britský krátkosrstý je známý svými zaoblenými tvary, díky nimž vypadá jako velký plyšový medvěd.

1. Britský původ

Původ britské krátkosrsté kočky není tak snadné identifikovat. Legenda říká, že a řecký generál uprchl ze starověkého Egypta v doprovodu svých koček, jeho oblíbená bytost jménem Scota. Po dosažení Portugalska se kočky tohoto generála pářily a množily. Jednoho dne potomek tohoto generála šel objevovat severní ostrovy a nalodili se s ním děti Skoty. Objevil ostrov, kde se rozhodl usadit se svými kočkami a pojmenoval jej Skotsko, na poctu kočce svého zesnulého předka. Pak se ostrov stal Skotsko.

Teprve v 19. století byly tyto „uliční“ kočky, které se mezitím rozšířily po celém ostrově, uznány jako plemeno. V důsledku, Angličané chtěli čistě anglosaské plemeno koček a zkřížili tyto kočky s Peršany. Krása britské krátkosrsté pak svedla velkou část populace a její obliba překročila hranice.

chat britská krátkosrstá
Kredity: chatteriedupanierdouil/Pixabay

2. Silná a zaoblená postava

Britská krátkosrstá kočka je vzhledem k její hmotnosti poměrně impozantně vypadající kočka mezi 4 a 8 kg. Jeho tělo je silné a svalnaté jeho hlava je kulatá jako u plyšového medvídka. Často se říká, že je ve tvaru jablka. Její kulaté oči, obvykle zlaté nebo měděné, odpovídají barvě jejích šatů, její nos je zakřivený a uši jsou velmi špičaté.

chat gris britská krátkosrstá
Kredity: iStock

3. Kabát z vlny

Srst britské krátkosrsté se vyznačuje tím, že je velmi krátké a těsné, jak naznačuje jeho jméno. Hustota vlasů je tak silná, že to vypadá laine a dělá to a neuvěřitelná sladkost. Je to jednoduché, je to jako pohlazení plyšáka!

Všechny barvy srsti jsou povoleny, ale nejoblíbenější je modrá.

chat britský krátkosrstý respekt
Kredity: iStock

4. Klidný a nezávislý temperament

Britská krátkosrstá kočka je zvláště kočkovitá šelma laskavý a tolerantnízejména s dětmi a jinými zvířaty. Velmi připoutaný ke svému pánovi, potřebuje hodně náklonnosti, ale také velmi dobře snáší samotu.

Jeho nezávislá, zdrženlivá a hrdá povaha ho někdy může trochu přimět tvrdohlavý. Potřebuje mít stanovené limity, aby nepřevzal jeho člověka.

Chaton britská krátkosrstá
Poděkování: Lonexilesoul/Wikimedia Commons

5. Skvělý lovec

Britská krátkosrstá kočka zdědila od svých předků lovců krys skvělého predátorský instinkt. V důsledku toho má silnou potřebu prostoru a svobody. Bydlení v bytě se proto této nádherné kočce nedoporučuje. Na druhou stranu kvůli jeho nezávislý temperamentt, je nutné ho naučit velmi brzy, aby se vrátil, když na něj zavoláte.

Velmi hravé, potřebuje být obklopeno hračkami, ale také se umět bavit s dětmi rodiny.

chat britská krátkosrstá
Kredit: junko/Pixabay

Také se vám bude líbit:

Top 10 plemen koček, která se nebojí zimy

9 oficiálních barev srsti kočky

Top 10 nejchytřejších plemen koček

Proč moje kočka pije hodně vody?

5 věcí, které jste o kočkách pravděpodobně nevěděli