5 chování, které může u koček naznačovat zdravotní problém

Kočky jsou tajemná stvoření, impozantní v umění přetvářky. Až tak, že je někdy těžké u nich odhalit zdravotní problém. A z dobrého důvodu určité chování, které se nám na první pohled může zdát „normální“, ve skutečnosti skrývá hlubokou nevolnost. Zde jsou nejčastější.

1. Špinavost

Pokud vaše kočka, která do té doby byla čistotná, náhle začne vyprazdňovat mimo bednu, to není normální. Může to být samozřejmě a environmentální problém (přítomnost nové kočky v okolí, stěhování, příchod miminka do domácnosti, nákup nového nábytku atd.). V důsledku, kočkykteré jsou především tvory zvyku, jsou zvláště citlivý na změnu.

Ale pokud se v prostředí vašeho furballu nic nezměnilo, tato náhlá nepořádnost nemusí souviset se značením území. V tomto případě je nutné prozkoumat stopu zdravotního problému.

Pokud je vaše kočka starší 10 let zejména lze předpokládat onemocnění močového traktu, inkontinenci, chronickou renální insuficienci nebo syndrom kognitivní dysfunkce (stařecká demence). Ve skutečnosti má mnoho nemocí jako symptom nečistotu.

2. Nadměrná péče

Vaše kočka už měla obvykle tendenci se mýt několikrát denně. Ale na nějakou dobu se to stalo skutečnou posedlostí. Olizuje, olizuje a zase olizuje. A to po celý den.

Toto nadměrné chování může někdy dokonce vést k více či méně závažné problémy : vypadávání vlasů, podráždění kůže, rány, opakované zvracení v důsledku chlupů…

Co je ale příčinou tohoto podivného chování? Ve skutečnosti může být nadměrné olizování způsobeno stres, ale i zdravotním problémem. Může to být a alergiez a napadení škůdciz a onemocnění kůže nebo dokonce a lokalizovaná infekce (například pokud se vaše kočka olizuje na velmi konkrétním místě).

červená kočka olizuje tlapku
Kredity: TeamK/Pixabay

Dobré vědět : naopak kočka, která se najednou už sama neupravuje, je také známkou toho, že něco není v pořádku.

3. Vytrvalé mňoukání

Některé kočky jsou upovídanější než jiné, to je fakt. Pokud se však vaše kočka náhle začne nadměrně ozývat, možná se snaží vyjádřit určité nepohodlí.

Opravdu,instinkt přežití kočky jim obecně přikazují, aby internalizovaly své utrpení a skryly své slabosti, aby neupozorňovaly potenciální predátory na jejich zdravotní stav.

Nicméně, a intenzivní utrpení nebo a nemoc, jako je zejména hypertyreóza nebo stařecká demence, je může tlačit k externalizaci, a tedy k velkému mňoukání. Všimněte si, že v případě hypertyreózy jsou mňoukání zvířete zvláště rozpoznatelné, protože jsou podivně chraplavý. Co se týče koček trpících stařeckou demencí, mají tendenci mňau v noci téměř zoufale.

4. Náhlá agrese

Jako každá jiná náhlá změna chování u koček, agrese není něco, co by se mělo brát na lehkou váhu. Přestože vaše kočka může mít změny nálady, musí to být dočasné. Pokud jeho agresivita po čase přetrvává, je třeba zvážit zdravotní problém.

Mnoho nemocí může způsobit agresi u koček, včetně neurologická onemocnění. Ale toto chování může být také způsobeno fyzickým problémem způsobujícím intenzivní bolest. Zvláště pokud se agresivita vaší kočky vždy spustí, když se jí dotknete.

Ve všech případech je nezbytná kontrola u veterináře.

5. Změna chuti k jídlu

Pokud vaše kočka vidí přes noc jeho chuť k jídlu se zvyšuje nebo snižuje, a to na více než pár dní, si zaslouží vaši plnou pozornost. Zvláště pokud nebyl změněn jeho jídelníček a tato změna chuti k jídlu je doprovázena dalšími neobvyklými příznaky (nadměrná žízeň, hubnutí apod.).

Může se na něm podílet selhání ledvin, ale také cukrovka, hypertyreóza, onemocnění zubů, jater nebo rakovina střev. Zkrátka pochopíte, že výběr je obrovský, a proto je potřeba vyhledat radu veterináře.

Navíc, pokud jde vždy o zdraví vašeho malého společníka, možná jste si již položili následující otázku: je normální, když má moje kočka tak teplé uši?

Líbil se vám tento článek? Také se vám bude líbit:

Jak dávkovat kočce granule bez váhy?

Top 10 nejdražších plemen koček na světě