10 potravin, které by se neměly dávat kočkám a psům

Není vždy snadné vašemu mazlíčkovi odolat, když si během jídla žádá jídlo. Ale ve většině případů je lepší mu nedopřát uspokojení. Některé potraviny, které jsou pro člověka neškodné a které tvoří naši současnou stravu, jsou pro psy a kočky toxické. Než pamlsek svému mazlíčkovi dáte, je vždy lepší se ujistit, že je pro něj opravdu bezpečný. Protože zatímco většina lidí, kteří mají kočku nebo psa, ví, že čokoláda je pro ně nebezpečná, mohou jim ublížit i jiné méně zřejmé potraviny.

1. Hrozny

Ať už jsou to rozinky nebo čerstvé hrozny, mohou způsobit střevní poruchy et poškodit ledviny. Navíc u malých psů mohou způsobit střevní obstrukce a zvýšit riziko udušení.

Při požití hroznů se zvíře projevuje zvracením, průjmem, letargií nebo dokonce bolestmi břicha. Následuje a selhání ledvin což může být v některých případech krátkodobě fatální.

2. Aromatické byliny

Cibule, pažitka a česnek mohou způsobitanémie (nedostatek červených krvinek) u koček a psů. Ve skutečnosti tyto rostliny bohaté na aroma obsahují deriváty síry které působí na červené krvinky zvířete a způsobují zvracení, anémii a tachykardii.

Pokud zvíře zkonzumovalo jen malé množství, není to příliš vážné, protože jakékoli poškození červených krvinek je obecně reverzibilní.

3. Alkoholické nápoje

Alkoholické nápoje, jako je pivo, víno a jakýkoli jiný alkohol, mají na zvířata stejný účinek jako na nás. Vedou k závrať a nedostatek koordinace. V podstatě oni zasahovat do mozku. Stačí pár doušků, aby se pes nebo kočka úplně opili. Ve velkém množství mohou dokonce způsobit srdeční a nervové problémy.

4. Čokoláda, káva, kakao a čaj

Je dobře známo, že většina smrtelných otrav jídlem u domácích zvířat je způsobena požitím čokolády. Je to vlastně a molekula přítomná v kakau který je nebezpečný při skladování v játrech. Psi a kočky dávají hodně déle než lidé, aby ji odstranili (asi den).

Příznaky požití čokolády jsou zvracení, průjem a křeče. Potraviny obsahující kofein jsou také velmi nebezpečné, protože snadno jdou zvýšit srdeční frekvenci zvířat do té míry, že způsobí kóma nebo dokonce smrt.

5. Makadamové ořechy

Makadamové ořechy mohou způsobit slabost, deprese, zvracení a třes, zejména u psů. Obsahují a toxin, který napadá trávicí systém a kosti zvířete. Pár jich stačí k tomu, aby způsobily dýchací potíže a zvracení. Zvyšují také riziko udušení.

štěně kotě pes kočka
Kredity: kitty.green66/Flickr

6. Xylitol

Xylitol obsahují žvýkačky, máty, bonbony, zubní pasty a mnoho sladkého pečiva. A sladidlo (falešný cukr), který způsobuje u zvířat a nadměrné uvolňování inzulínu. To způsobuje nedostatečnou hladinu krevního cukru.

Opět platí, že malé množství může mít vážné vedlejší účinky, počínaje slabostí a záchvaty, především u psů.

7. Brambory, zelí a tuřín

Tato zelenina je pro kočky obzvláště špatná, protože fermentací v jejich žaludcích dochází k jejich kvašení způsobit plynatost a průjem.

Syrové brambory obsahují oxalát vápenatý, iontový krystal, který poškozuje močové cesty zvířat a může způsobit ledvinové kameny.

8. Mléčné výrobky

I když je lákavé dát svému zvířeti malý kousek sýra, je lepší abstinovat. Opravdu, sýr je a zvláště tučné jídlo. Ve skutečnosti může jeho požití způsobit zánět slinivky břišní, který může být někdy i smrtelný.

Stejně tak se pro psy a kočky nedoporučuje mléko a všechny mléčné výrobky obecně, protože málo stravitelné. Ve skutečnosti je jich většina nesnášenlivý nebo dokonce alergický na laktózu jednou dospělí (ano ano, i kočky!).

9. Právník

Právník se může na první pohled zdát neškodný. Ve skutečnosti je s vysokým obsahem tuku a může také způsobit zánět slinivky břišní. dále jeho jádro je zvláště toxické pro psy a kočky a představuje nebezpečí udušení.

10. Syrové těsto na koláč

Máte-li ve zvyku přimět svůj furball olizovat koláč, vězte, že to může být ve skutečnosti velmi nebezpečné. Opravdu, syrové těsto může nafouknout žaludek zvířete, nebo ho dokonce propíchnout. V takovém případě může pes nebo kočka rychle zemřít.

Co mám dělat, když moje zvíře pozřelo nebezpečné jídlo?

Okamžitě zavolejte svého veterináře a uveďte název, složení produktu, požité množství a také některé informace o vašem zvířeti (plemeno, velikost, věk atd.). Ideálem jezasáhnout nejpozději do dvou hodin požití. Veterinář pak může dát vašemu mazlíčkovi injekci, aby v případě potřeby zvracel.

Dobré vědět, v případě pochybností existuje CAPAE ZÁPAD, centrum jedů pro zvířata. Tím, že jim dáte nějaké informace, vám budou moci poskytnout informace o příznacích a o tom, zda požitá dávka potenciálně představuje riziko. Mohou být zastiženi 24/7 v 02 40 68 77 40.

5 tipů, jak se vyhnout chybám!

Proč kočky škrábou vedle misky a bedny?